Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Huumoriheittoja Itälaitteiden tiimoilta
Alueen säännöt
Itäpyöriin ja -kulkineisiin liittyviä hupihetkiä

Toimenkuva

Rekkapena
7
8%
Jokapaikanhöylä
13
15%
Huoltomies
13
15%
Rakentajarane
6
7%
Lääkäri
0
Ei ääniä
Insinööri
10
11%
Professori
0
Ei ääniä
Metallimies
6
7%
Puuseppä
2
2%
Maalari
2
2%
Työmies(lisätty toiveesta:)
14
16%
Taiteilija
6
7%
Muu
9
10%
 
Ääniä yhteensä: 88

aki
500
500
Viestit: 529
Liittynyt: 30.05.2005 20:39
Paikkakunta: Janakkala

Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja aki »

'Olemme näköisiä'-viestiketjun kylkeen tämmönen kalluppi että mitä työ teette työksenne?

Eläkkeillä ei saa sitten kehua mutta saa kyllä kertoa mitä mitä teki entisessä elämässä..

Allekirjoittanut touhuaa kunnossapidon parissa, teollisuuden, enimmäkseen metalli, jokunen sorvin ja jyrsimen lastu tullu käsistä ja jalkapohjista kaivettua vaikka en niitä lastuja o itte juuri tehnytkään.. Kaikki mikä on korjattavissa niin ainakin yritetään, jos ei onnistu niin koitetaan vielä kerran, jos toisenkin.. Sitte jos ei vieläkään tu kuntoon niin raavitaan päätä ja harkitaan ammattimiehen pyytämistä paikalle.. :mrgreen: Vaikka on noita muitakin vehkeitä välillä remontissa, tänään oli tuommonen 55kupillisen kahvinkeitin kun pissi allensa, siin olis koko päiväks kahvia, täytyishän se kyllä testata, vaan aika talkoot yhteen mieheen.. :think:

Mites tua taantuma? vaikuttaako teitillä? onk semmosta? joissakin pajoissa tuntus kyllä olevan aika hiljasta.. :think:
Viimeksi muokannut aki, 09.03.2012 13:32. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
->K750, MT10<-
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja separaattori »

nörtiksi en itseäni lue vaikka suurimmaks osaks tietokoneella leipäni ansaitsenkin.
takana kymmenen vuotta mainostoimisto työtä. eli graafista suunnittelua lehdistä logoihin.
Tietokonetta en ollu käyttänyt päivääkään töihin astuessani mutta kynä pysyi kädessä ja se ilmeisesti koettiin riittäväksi perusteeksi.


P.S. on tuonne meidän nettisivuille myös itäpyöriä päässy =)
http://www.makmedia.fi/anttitormala.php
Rust in piece
Teppo

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Teppo »

Minäpä se rupesin opettajaksi kuukausi takaperin :dance:

Aiemmin on tullut tehtyä kaikennäköstä, mylly-yrittäjyydestä rekkakuskin hommiin, viimeisimpänä paikallisliikenteen bussikuskina vuosi :lol: .

Nyt tuntuisi kyllä olevan unelmahomma: Poikain(ja tyttöjen) kanssa päivät tallilla ropaamassa autoja, miltei kaikki mahdolliset työkalut löytyy(ja omassa käytössä iltaisin), mahtavasti vapaa-aikaa ja työtuntimäärään nähden hyvä palkka.
autimies

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja autimies »

tuosta listasta uupuu minun ammatti? :think: "työmies" :whistle:
aki
500
500
Viestit: 529
Liittynyt: 30.05.2005 20:39
Paikkakunta: Janakkala

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja aki »

autimies kirjoitti:tuosta listasta uupuu minun ammatti? :think: "työmies" :whistle:
Työmies lisätty, voit laittaa ruksin.. :mrgreen:

Taiteilijanki laitoin niin separaattorikin voi ruksittaa, en tiiä ookko mutta läheltä kait liippaa.. :mrgreen:

Menee vaan näköjään kalluppi uusiks ain ku lisää.. :x
->K750, MT10<-
Avatar
kalkkuna
4000
4000
Viestit: 4255
Liittynyt: 09.03.2009 22:07
Paikkakunta: Noiruttu pohojammaa
Viesti:

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja kalkkuna »

Nörtti puuttu listasta, pistin huoltomies täpän. Tarpeeksi lähellä.
Menipähän tuo viimeksi vaan nyt ei millään.
K-rotta
700
700
Viestit: 772
Liittynyt: 02.06.2007 11:09
Paikkakunta: Elimäki (Kouvola)

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja K-rotta »

Raskaan kaluston asentaja joten laitoin rastin kohtaan huoltomies.Kuorma- ja betoniautoja korjaan ja huollan.Vanhojen koneiden ja autojen harrastus alkaa maistua puulle kun päivät ropailee rasvaisia ja likaisia ajoneuvoja :-( .Siksipä aloitin pitkäaikaisen haaveeni toteuttamisen eli ilmottauduin varjoliitokurssille ;-) .Aivan huippuhommaa eikä liity millään tavalla työtouhuihin :lol: .Ja sivuvaunupyörä tulee pysymään minun harrastuskohteena nyt ja aina.Siitä en luovu :dance:
Hattu päähän ja hyvästi !!
Avatar
juippi
600
600
Viestit: 631
Liittynyt: 26.06.2007 09:30
Paikkakunta: Ylitornio

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja juippi »

entinen rapajuoppo nykyinen rupu ukko
Pukkaa, pukkaa, kyllä se syttyy???
sropov
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 2689
Liittynyt: 12.01.2005 18:19
Paikkakunta: Yppärin seutu

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja sropov »

Nykyjään enempi koukkuvaihtolavanuppiautoileva rekkakuski. Joskus sitte trukilla tai vetomestarilla tai lapiolla tullee puuhattua.

Joskus käyn niinki kaukana, että kirkontorni ei ennää nävy.

Tuommosella virmalla nykyjään www.penttihameenaho.fi
Paltusjärven Käry

Monialaurheilemisseura.
Avatar
trauma
400
400
Viestit: 458
Liittynyt: 18.09.2004 16:20
Paikkakunta: Kortesjärvi

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja trauma »

Ruksasinpa tuosta koulutusta vastaavan kohan ingen jöör (ei tee mitään). Sitähän tämä pedakoomikon homma joittenkin mielestä voi ollakin.
Kakstoista vuotta oon yrittäny saada viistoistakesäsiä nulikoita ymmärtämään jotakin sähkövärkkien toiminnasta.http://www.jamin.fi

Edellisessä elämässä olin kans kakstoista vuotta yleismiehenä semmoisessa pienessä aateekoovirmassa, jonka nimi tulee kans ruotsinkielisistä sanoista. (arvakkaa mistä)

Kilometrejä tuli sillon melekeen niinku rooppoville, vaikken autokuskina ollukkaan.
TRauma
Ikuisuusrojektipäällkkö. Pers'aukiset Eläkeläislehtorit ry.
autimies

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja autimies »

No nyt sain äänestettyä.... ammatiltani olen automaalari kunnes hiukset läks.... :shifty: sit uudeleen koulutettu omasta toiveesta eli elek´troniikan eiku erotiikan teknikko, vai miten se meni? .

No eniwei... nyt toistakymmentä vuotta töissä pneumatiikassa, eli sexyjuttuja.... :roll: in sekä out , se on viksuvekotin...

Siis työmies ja lopuun asti haluan tehdä käsillä , se on katoava ammatti jota jopa hallitus haluu kieltää, siis käsityöläinen (työmies) :think:

Joka ikiseen kaavakkeeseen kirjoitan ammatiksi työmies ,yleensä herättää kysymyksiä ,mutta niistä selviää puhumalla , mielestäni ihan sama www.tittelitpois.com. on aikansa elänyt , insinööri ei ole ihminen vai miten se meni :lol:

Siis saan pitää töissä verkkareita tai kauluspaitaa , ihan saman vastauksen saa kysyjä!!

Otetaan sille randeliinit , eiku sandelss..... :beer:
Avatar
Uskila
4000
4000
Viestit: 8598
Liittynyt: 25.04.2005 22:04
Paikkakunta: Lahest
Viesti:

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Uskila »

:mrgreen: Terve

Hytikkapekka

IMZ M-72 -42 & IMZ M-72 -54 & URAL - IMZ.8.1037 Sportsman 2WD -06

Youtube >>>>> Video
Avatar
Julma Juha
300
300
Viestit: 323
Liittynyt: 25.11.2004 19:44
Paikkakunta: Kausala

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Julma Juha »

Toisten kupruja korjaillu jo vuodesta 97 siis autukorimekaanikko elikkänsä peltiseppä jotkut sanoo et sepät ne vaan osia vaihtelee ei ne enää osaa oikoa .Itte koitan pitää ammattitaitoa yllä mut ovat saatana ruvenneet käyttämään noita lujia teräksiä ja pintakarkastuja pintapeltejä.Hitto ku se latan maahantuonti loppu :mrgreen:
K-750 M ,Honda 350-72
Pitipäs sattua ja näin viimeisenä työpäivänä
Avatar
Taisto Naavaparta
300
300
Viestit: 338
Liittynyt: 04.12.2006 22:13
Paikkakunta: Pyhäjoki

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Taisto Naavaparta »

Lähes työmies oon...kohta nelijäkytä vuotta ollu vieraan hommisa...pikkupoikana,alta kymmenvuotiaana isän omistamasa tukkiautosa nelijä veljestä matkas viikonloppuna tukinajoon. Vanahin ajo,ku sillä oli ajokortti siihen...seuraava velipoika oli liki viientoista...se joutu vettään sitä vaijeria(sinkiksi meillä sanotaan)ja laittaan tukkisakset tukkiin kiinni.Me kaks nuorempaa sälliä sitä ennen lapioitiin lumet tukkilanssin päältä poies...jäläkeenpäin pääsinki sahalle töihin yhentoista vanahana...toki olin käyny sielä höyrypannuja putsaamasa kattilakivestä sunnuntaisin sillonko vielä olin poikanen...alle 10 v..miesluukku ku oli kuulemma liika pieni aikamiehelle,niin laittovat pienemmän asialla...siittä etteenpäin on menty työmaita monenlaisia...nykyään teen tuota mustaa röppöä(asfalttia) mitä toiset poijat levittelee tielle...kohta sitäki tullu tehtyä liian kauan..eläkkeelle joutais.
Kyllä on raskasta olla komia.
Lasse
600
600
Viestit: 698
Liittynyt: 23.08.2004 14:30
Paikkakunta: Tanpere
Viesti:

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Työpaikkana on paikallinen moottorpyöräliike, jossa menee päivät. Illat omalla tallilla ja nyt pitäisi lähteä kaverin tallille tekemään jarruja. Kokolailla mopojen ympärillä siis aika kuluu.
M1800R
Avatar
Ripa
2000
2000
Viestit: 2100
Liittynyt: 31.08.2004 19:15
Paikkakunta: Helsinki, Kallio

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Ripa »

Aika paljon puuttuu valikoimista entisiä ammatteja. Autonasentaja, työnjohtaja/suunnittelija, ammattikoulun työnopettaja, kuorma-autonkuljettaja, säiliöautonkuljettaja/ilmailuhuoltomies ja liikenneopettaja. Nyt olen linja-autonkuljettajana yhdessä maailman suurimmista kuljetus liikkeistä.
aki
500
500
Viestit: 529
Liittynyt: 30.05.2005 20:39
Paikkakunta: Janakkala

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja aki »

Elkee listasta niin välittäkö, kirjotettuja juttuja on mukavempi lukea.. Ei vaan pieneen mieleen tullu tuon enempää ammatteja.. ;-)
->K750, MT10<-
Avatar
TimoS
900
900
Viestit: 930
Liittynyt: 10.02.2009 11:08
Paikkakunta: Helsinki

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja TimoS »

Autosähköopintojen jälkeen korjannut trukkeja ympäri Suomea ( Hesasta Rovaniemelle ) 18 vuotta, ja selkäleikkauksen jälkeen elektroniikka asentajana korjaillut elektroniikkaa 15 vuotta.
aki
500
500
Viestit: 529
Liittynyt: 30.05.2005 20:39
Paikkakunta: Janakkala

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja aki »

Vaikka vasta murto-osa roikkalaisista ilmottautunu niin voisi melkeinpä sanoa että miehiä löytyy jokalähtöön.. :clap: Roikka rallissa voimma ainaski olla rauhallisin mielin, ei pitäisi löytyä kysymystä johon ei joltakulta löydy vastausta.. :mrgreen:
Hmm... Minkäköhänmoinen monialakonserni saataisiin yhdessä aikaiseksi? :shifty:
->K750, MT10<-
Avatar
Nikuzai
1750
1750
Viestit: 1799
Liittynyt: 29.09.2008 20:55
Paikkakunta: Suomussalmi

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Nikuzai »

Moniala Roikka teemme kaikkea sekä päälle vielä koulutus ja konsultointi.
Olen sitä mieltä, että tulevaisuutta "ei ole" koska ei ole mitään mikä olisi jo ollut ilman, että sitä kukaan tekee.
Avatar
kelju m63
2000
2000
Viestit: 2347
Liittynyt: 04.05.2007 21:10
Paikkakunta: Stormi

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja kelju m63 »

:mrgreen: Moro .
Työmies löytyy muttei helvetin hyvää työmiestä .
mutta kaikki muuteen tarpeellinen löytyy .
Hissi hommia tullu tehttyä muutäma vuos, -71 V eteenpäin...
onneks kohta pääsee " putkeen "
Ural M-61 , Ural M-63
_Timi_
10
10
Viestit: 15
Liittynyt: 06.07.2011 10:50

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja _Timi_ »

Mää äänestin kohtaa "muu" koskas myyntitykki puuttui listasta.. Olen yhdessä suomen suurimmasta teknisen alan tukkuliikkeessä töissä, tällä hetkellä täällä etelässä, mutta parin viikon päästä pitäisi aloittaa rovaniemellä.. :dance:
Avatar
timo999
1750
1750
Viestit: 1859
Liittynyt: 03.09.2004 08:59
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja timo999 »

Tuosta listasta puuttuu Maajussi vai viittaakohan toi "Muu!" siihen... :think:
Timo Pitkänen
Hyvinkää
Uralismia vuodesta 1983...
Martti K.
10
10
Viestit: 11
Liittynyt: 11.08.2012 09:42

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Martti K. »

"Muu"

Eli opiskelija vielä 4-5kk verran. Etnologiaa, taidehistoriaa ja museologiaa. Museon setä ja(/tai) tutkija näillä näkymin olisi tulossa.

On tuota tullut noiden museojuttujen puolesta mietittyä, että ajoneuvoharrastajat ja museot voisivat koettaa yhdistää voimiaan joskus. Museon suuntaan tästä ainakin voisi olla palion iloa. Lähinnä mietin sitä, että kun nykyään (tai viimeiset parikymmentä vuotta) on alalla pyrkimystä pois pölyisistä vitriineistä niin minusta yleisön ajelutus vanhoilla kulkuneuvoilla olisi juuri semmoista toimintaa, missä menneen maailman arkeen voisi tutustua käytännössä. Ja varmasti ihmiset tykkäisivät. Ei se moottoripyörien ja autojen katselu automuseossa kerro kaikkea entisaikojen liikkumisesta. Vakuutusten kanssahan tässä voisi ongelmia tulla tietenkin, ja siinä että haluavatko auto- tai moottoripyöräharrastajat lähteä mukaan hommaan.
Avatar
Nikuzai
1750
1750
Viestit: 1799
Liittynyt: 29.09.2008 20:55
Paikkakunta: Suomussalmi

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Nikuzai »

Lammas paimenena ollut muutaman kuukauden (pidän kiinni säännöstä, ettei työpaikan tyttöihin sekaannuta :lol: )
Toimenkuvaan on kuulunut raivausta ja sillan tekoa, kohta osaa senkin homman kun on tullut harjoiteltua.


Martti K. kirjoitti:On tuota tullut noiden museojuttujen puolesta mietittyä, että ajoneuvoharrastajat ja museot voisivat koettaa yhdistää voimiaan joskus. Museon suuntaan tästä ainakin voisi olla palion iloa. Lähinnä mietin sitä, että kun nykyään (tai viimeiset parikymmentä vuotta) on alalla pyrkimystä pois pölyisistä vitriineistä niin minusta yleisön ajelutus vanhoilla kulkuneuvoilla olisi juuri semmoista toimintaa, missä menneen maailman arkeen voisi tutustua käytännössä. Ja varmasti ihmiset tykkäisivät. Ei se moottoripyörien ja autojen katselu automuseossa kerro kaikkea entisaikojen liikkumisesta. Vakuutusten kanssahan tässä voisi ongelmia tulla tietenkin, ja siinä että haluavatko auto- tai moottoripyöräharrastajat lähteä mukaan hommaan.
Itse en valitettavasti jos minulla museo auto olisi ketään vento vierasta kyytiin ottaisi.
Siihen fúhrerin mersun plyyshi penkille kun joku purkka pallon hieroo ja kippaa limpparit maailman ainoan ja viimeisen 6 voltin hieno electronisen ilmastointi laitteen sisään, niin voi olla vandaalilla ja/tai sen suoltajilla korvat punaisena sanakäänteitä ja lapsille sopimattomia sanoja sekä pumppu ottaa virhelyöntiä kun laskun laitteen uudelleen rakentamisesta vie.
Olen sitä mieltä, että tulevaisuutta "ei ole" koska ei ole mitään mikä olisi jo ollut ilman, että sitä kukaan tekee.
Nostokurki
Viestit: 5
Liittynyt: 29.07.2012 22:59

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja Nostokurki »

2005 valmistuin koulusta radio-ja tv-tekniikan perustutkinnon sekä sähkö- ja energiatekniikan tutkinnon paperein, siitä suoraan töihin kodinkonekorjaamoon jossa viihdyin puolisen vuotta... Sen jälkeen pari päivää roskakuskina sun muita pikkuhommia, kunnes pääsin Markantalolle töihin, ensin varastomieheksi mutta siitä nopeasti kuljetus- ja asennusvastaavaksi, jossa olin 1,5 vuoden verran. Sen jälkeen, ilman mitään koulutusta, koneistajaksi. Aloitin materiaalisahalla, josta nopeasti siirryin hitsaamaan, ja siitä pikkuhiljaa työstökeskusta ajamaan, ja loppujen lopuksi pyöritin kahta työstökeskusta ja hitsausta kokonaan itsekseen. 2,5 vuotta sitä työtaakkaa jaksoi, kunnes tuli kaupungin leivissä kiinteistönhoitajan oppisopimuspaikka vastaan. Pari vuotta kituutin opiskelijan palkalla, mutta kun siitä valmistuin niin nyt puoli vuotta olen ollut kiinteistönhoidon palveluvastaava, ja ensi kuussa alkaa sitten samassa työpaikassa teknillisen johtamisen erikoisammattitutkinto ja samalla myös LVI-teknikon pahvit pitäisi saada.

Nyt kun ajattelee niin onhan noita melkoinen litanja tullut muutamaan vuoteen :D
-86 Ural IMZ-8.103.30

ja muitakin löytyy... -97 suzuki vz800, -96 mitsu lancer, -91 vw golf, -82 helkama raisu, -79 mitsu galant sigma, -72 honda cb350 chopper
Avatar
timo999
1750
1750
Viestit: 1859
Liittynyt: 03.09.2004 08:59
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja timo999 »

Martti K. kirjoitti: On tuota tullut noiden museojuttujen puolesta mietittyä, että ajoneuvoharrastajat ja museot voisivat koettaa yhdistää voimiaan joskus. Museon suuntaan tästä ainakin voisi olla palion iloa.
Olen joskus pyöritellyt samanlaisia ajatuksia... :think:
Suomessa on semmoinen kummajainen kuin Lenin-museo (taitaa olla ainoa maailmassa). Voisimme kehitellä jonkun vuotuisen tapahtuman tuon museon ja Roikan tiimoilta.
"Neuvostoliiton ideologia ja kova tekniikka kohtaavat!"
:roll:
Timo Pitkänen
Hyvinkää
Uralismia vuodesta 1983...
Avatar
jonssoni
600
600
Viestit: 643
Liittynyt: 16.08.2012 21:59
Paikkakunta: tsadi

Re: Työjuttuja(älä lue jos haittaa harrastuksia liikaa)

Viesti Kirjoittaja jonssoni »

ajoneuvoasentajaks vielä opiskelen, mutta raskaskone alan hommia teen koulun sivussa jo.. dumppereita ja pyörakuormaajia
'54 M-72 (powered by KMZ)
'77 MT-10.36 (raaseriprokkis)
'70 K-650 (raato)
Vastaa Viestiin