Sivu 1/1

Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 28.11.2024 20:45
Kirjoittaja Kaljee
K-750 kaasukapula jätti ikävästi palauttamatta parin viikon seisonnan jälkeen. Pakkanen ei haittaa tällä hetkellä, vaan toinen vaijereista takertaa.
Molemmat vaijerit olen uusinut alkuvuodesta, nyt alkusyksyllä vaihdoin kahvakumin jonka yhteydessä puhdistin ja voitelin kaasukapulan sisälmykset ja vaijerit.
Nykyinen kaasukahvan runko on aikoinaan hajonnut tai muuten vaan muokattu siitä kohtaa mihin vaijerin ulkokuoret normaalisti pysähtyisivät. Vaijeri on aikoinaan hieronut itselleen lisää elintilaa rungosta, mutta nykyinen vaijeri ei ole rispaantunut ainaan näkyvältä osin. Epäilen tosin että se on kuoren sisältä kuluttanut itsensä rispaantuneeksi (huonosta kulkureitistä johtuen?)

Mikä on kaasuvaijereiden alkuperäinen kulkureitti, tai muuten toimivaksi havaittu? Kaasuttimena dellortot, ja hyllystä löytyy eri kulmilla olevaa mutkapätkää luistikansiin. Joten valinnanvaraa on vaijerien kulkureitiksi, joko pystysuoraan kiinni kaasuttimeen tai vaikka 90 asteen mutkalla vaakasuoraan.

Saako näitä runkoja uutena, tai käykö jokin muu vastaava tyyliin sopiva "suoraan" kiinni? Kyllähän tuota nykyistäkin käyttää voi, tosin vaijerien ulkokuoret on täytynyt jollain keinolla saada lukittua paikoilleen etteivät humpsahda liikaa ylöspäin kahvaketjun luokse :lol: ( Nippuside ensihätään... )

Pihalla on pimeää ja sataa vettä. Täytyy ajoittaa kenttäremontit viikonlopulle, jolloin haittana on enää vain vesisade ;-)

Kaasukahvan runko.jpg
Kaasukahvan runko.jpg (94.23 KiB) Katsottu 9422 kertaa

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.11.2024 07:35
Kirjoittaja JuhaK71
Näyttäisi tosiaan sulla nuo vaijerit kaivaneen itselleen lebensraumia, löytyisiköhän tuohon uutta osaa?

Itsekin keväällä ottelin takertelevien kaasuvaijereiden kanssa.
Öljytyt, uudet vaijerit, sprayvaseliinia kahvan sisuksiin ja kaasuttimien mutkaputkiin sekä loivasti kurvaileva vaijerin asennus auttoivat.

Voin jossain vaiheessa kuvailla vaijerien reititystä.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.11.2024 15:25
Kirjoittaja JuhaK71
Ainakin kuvan mukaan olisi täydellinen, miten lie?



https://www.ural-zentrale.de/en/product ... wist-grip/

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.11.2024 16:19
Kirjoittaja kalkkuna
JuhaK71 kirjoitti: 29.11.2024 15:25 Ainakin kuvan mukaan olisi täydellinen, miten lie?
Toimiva on. Ainoo ongelma on kun nää kinukkit napsahtaa rikki jos niihin joku käy. Murtuvat valusta sillai että toinen vaijeri lähtee irralleen. Näitä tuli mulle Ukrainasta ja lopetin myynnin kun OYn piti maksella pas2 meneet. Ukrainasta ei tietenkään saanu rahoja takaste koska käyttäjät rikkoivat osat. Ukrainalaisten takuu päättyy kun osan asentaa.

Käyttämöttömän osan takuupalautus on mahdollista. Paluautus on maksullinen. Tämmösen takaisin lähettäminen Ukrainaan maksaa 45,90€ plus toisen pään tulliprosessi.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.11.2024 17:48
Kirjoittaja JuhaK71
Pystyisiköhan tuota alkuperäistä kahvan runkoa hitsaamaan vai onko se hitsauskelvotonta seosta?

Jos joku TIG-guru täyttelisi tai hitsaisi Kaljee:n kahvaan alumiinipalan, siihen porailisi ja viilailisi alkuperäiset muodot.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.11.2024 18:46
Kirjoittaja MATTI
No Uralin kaasu on kanssa kahdella vaijerilla ja veto ketjupalikalla...niitä varmaan löytyy ..tai jos laittaa tavan 1 vetoisen kahvan ja normi jakajallisen 1/kahteen vaijerin.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 03.12.2024 08:02
Kirjoittaja JuhaK71
Noin ne vaijerit lähtevät kaasuttimisya etuviistoon. tamkin alla oikealla sitten kohtaavat ja kulkevat sitten rinnakkain kahvalle.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 04.12.2024 20:18
Kirjoittaja Kaljee
Hyviä vinkkejä ja ehdotuksia, taitaa olla viisainta yrittää jotenkin korjailla tuota vanhaa runkoa jos uudet ovat made in kiina-laatua... Eipä tuossa paljoakaan häviä vaikka tuota korjaisi vaikka kemiallisella metallilla vähän parempaan muotoon. Viikonloppu meni puutalkoissa enkä iltaisin ole ehtinyt (jaksanut... ;-) ) paneutumaan asiaan.

Uudet vaijerit taidan laittaa aluksi ilman öljyämistä paikoilleen ja hakea vähiten vastaan hankaavaa asentoa. Eipä tämä mikää iso ongelma ole, mutta jotain menee väärin jos vuoden välein täytyy vaijeria vaihtaa. Nykyisellään menevät oikean etuiskunvaimentimen etupuolelta yhdessä rungon keskelle missä sitten laturin päällä haarautuvat. Tapoja vaikuttaa olevan monia, mitä on eri pyöriä tullut katseltua.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 05.12.2024 00:01
Kirjoittaja JuhaK71
Voisiko siihen kemiallisella metallilla liimata halkaistut vaijerinkiristysholkit?

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 05.12.2024 11:08
Kirjoittaja MATTI
Tuo kun nyt on kaput, niin sen korjausta voisi kokeilla. Itse jos tuollaiseen ryhtyisin , niin ensin tosi huolellinen puhdistus ja vielä esilämmitys jossa kaikki hikoileva öljymoska vielä huuhdotaan pois. Sitten alasuin sopivaan keraamiseen tai kipsi kuppiin, ja kunnolla lämmitystä koko kappaleelle sinne hieman yli 200 astetta toholla tms, ja mittaus infra mittarilla. Sitten lisätään paikallisesti siihen kärkeen lämpöä sinne n. 250..270 astetta jolloin teknoweld tms. alumiininkorjaus juotospuikot alkaa toimia. juotetaan se kärki "umpeen"..kun kakkara jäähtyy poraillaan reiät ja muotoillaan kärkeä vaikka vielä jättäen vähän vahvemmaksi. Pari tuntia menee ja onnistuu kyllä, jos vain A..kakkareesta on kaikki rasva pois B lämpö nostetaan koko kappaleeseen yli 200 asteeseen.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 05.12.2024 22:27
Kirjoittaja Kalle
Yks ratkasu olis https://www.tori.fi/recommerce/forsale/item/17287554 Kannattaa varmistaa että kuvassa oleva kaasukahva tulee mukana.

Re: Kaasukahvan runko sekä vaijereiden reititys

Lähetetty: 29.12.2024 18:30
Kirjoittaja Kaljee
Tilannepäivitystä, löysin aikaisemmin varaosalaatikkoa penkomalla toisen ehjän rungon kaasukahvaan. Voitelin vaijerit ja laitoin nyt talveksi nippuun noin, katsotaan toimiiko. Alkuperäisen puhdistin ja laitoin tunniksi airfryeriin pariin sataan asteeseen. Selvästi öljyä kiehui pois huokosista. Teknoweldiä piti joskus aikasemmin jo ostamani, mutta päädyinkin ostamaan käytetyn jalkatapin toiseen mopottimeen enkä yrittänyt korjata. Mutta laitanpa puikot tällä kertaa tilaukseen, tuo kun on hyvä kohde harjoitella.