Sivu 1/1
maalin kiillotus
Lähetetty: 11.05.2007 23:26
Kirjoittaja sno-bro
Maalailen aina kun muilta hommilta ehdin K projektia ruiskulla. Päälyväriä on jo vedetty suurinpaan osaan osia, mutta niinkuin arvata saattaa itseoppineena maalarina myös muutama valuma on saatu aikaan.
Jostakin ehdin jo lukea että valuman voi hio sievästi hienolla paperilla ja niin teinkin, mutta mutta... Kiilto pitäisi kuulemma saada takaisin fareclalla hinkkaamalla mutta se ei tunnu millään onnistuvan. Vaikka kuinka hinkkaa niin jälki on semmoista suttuisen huntumaista.
Voisiko joku heittää semmoiset yksinkertaiset ohjeet miten fareclalla oikein on tarkoitus saada maali kiiltämään?
Sno-Bro
Lähetetty: 12.05.2007 01:15
Kirjoittaja markko
kannattiskohan opetella maalaamaan ettei tulis niitä valumia..
Lähetetty: 12.05.2007 08:28
Kirjoittaja cedricfan
Ensinnäkin Fareclaa on yhtä monta karkeutta kuin noita hiekkapapereitakin. Ja kun paperiksi valuman poistoon pruukataan käyttää tonnista niin Fareclasta G3-karkeus. Käyttö kuten perinteinen vaha eli hierotaan, hinkataan, jne. Ja veden kanssa, kostealla sienellä tai trasulla! Eikä pyörittäen vaan eestaas ristiin. Lopuksi kun kiiltää pyyhitään pois ja vaha päälle.
Lähetetty: 12.05.2007 08:38
Kirjoittaja sno-bro
Kannattaa kannattaa opetella maalaamaan. Sitähän tässä yritetään. Se ei vain kuulemma onnistu kirjekurssilla vaan pitää ottaa ruisku käteen ja maalata.
Farecla tuubissani on G3 karkeus, säkällä. :D. Pitänee koittaa tuota eestaas juttua, on tullut pyöritettyä.
Sno-Bro
Lähetetty: 12.05.2007 10:06
Kirjoittaja Uralrane
Fareclan jälkeen se lopullinen kiilto vahalla. Hieman hiova vaha, ei ylläpitovaha. Ja ylipäätään tuo kiilloitussysteemi toimii parhaiten akryylivärillä. Keinohartsi tahtoo jäädä himmeäksi.
Lähetetty: 12.05.2007 11:00
Kirjoittaja MT-11
Tässä ison veden takaa, vaikkei valumia olekaan, kiilloitetaan:
http://users.wirefire.com/emtee/My%20MG/polishing.htm
Lähetetty: 12.05.2007 15:28
Kirjoittaja sropov
Joo, hankaa eestakasi.
Tosin Braunin partakonemainos joskus meinas, että pyöriminen on maailman tehokkain liike. Mutta muistaakseni se eestakanen kummiski tuntuu parhaalta.

Lähetetty: 12.05.2007 17:36
Kirjoittaja sno-bro
kiitos vastanneille, onnistui!
Ensin 800:lla valuma pois, 1200 veden kanssa tasoitukseksi, tarmokasta Fareclausta annetuilla ohjeilla, kliinerillä hionta ja lopuksi vaha. Johan kiiltää!
Sno-Bro
Lähetetty: 13.05.2007 10:21
Kirjoittaja trauma
sropov kirjoitti:Joo, hankaa eestakasi.
Tosin Braunin partakonemainos joskus meinas, että pyöriminen on maailman tehokkain liike. Mutta muistaakseni se eestakanen kummiski tuntuu parhaalta.

Tuntuu tuntuu.
Nyt vaan sulla muisti pätkii, soli vilipsin mainos. Rauni on aina nikkaroinu vaan eestaas partakoneita.