Sivu 1/1
NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 10.03.2009 18:33
Kirjoittaja timo999
Moi!
Reilut kymmenen vuotta olen ajellut periaatteella, että ensi talvena teen kone remontin.
Viime kesänä sai potkia jo aika rivakasti lutuja sylinterejä, että lähti käyntiin. Niinpä julistan remontin tänään alkavaksi.
Eli proput irti ja kone kuivumaan.
Mielenkiinnolla odotan mitä sisältä löytyy. Uskokaa tahi älkää niin kampura on ollut viimeeksi irti vuonna 1984

.
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 10.03.2009 19:51
Kirjoittaja cedricfan
Pakko kysyä paljonkos noissa 25 vuodessa on tullut sitten kilometrejä? Meinaan että voit sitten kertoa salaisuudet millä ko määrä saavutetaan!
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 10.03.2009 22:16
Kirjoittaja timo999
Moi!
"Tarkan" kirjanpidon mukaan ml 47500 - 9000= 38 500 km ajettu samoilla sisuskaluilla, männät olen pari kertaa rengastanut.
Välissä on useita vuosia, ettei pyörää käytetty (ulkomailla työskentelyn ja perhesyitten takia). Mutta rekisterissä se on ollut koko ajan.
Ainoa erikoisuus nykyisissä sisäkaluissa on se, että ne ovat Konelan maahantuomia varaosia. Oisko se Igori hieman katsonut millaisia kamoja se Suomeen lähetti
Ja ylikokomännät porautin 12 sadasosan väljyyteen.
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 11.03.2009 01:29
Kirjoittaja MT-11
Eihän itämännänrenkailla tuommosia kilometrejä oo ajettu?
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 11.03.2009 07:11
Kirjoittaja cedricfan
Huomasitko laskea renkaiden käyttökilsat, noin 13tkm per sarja jos oikein oletan

Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 11.03.2009 14:55
Kirjoittaja Uralrane
Eli sen verran ovat kestäneet mitä tehtaalla on arveltukin.
Uralin korjausopas rajattomassa viisaudessaan kirjoitti:Normaali vaihtoväli männänrenkaille ylittää 10 000 km ajon, mikäli moottoripyörää huolletaan säännöllisesti.
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 11.03.2009 18:16
Kirjoittaja timo999
Moi!
Taitaa aika päikseen mennä joo.
Ensimmäiset renkaat oli 40 mm tarvikerenkaista viilatut (länsirenkaat) ~25 000 km (1985-99).
Loput ajot olivat Igorin renkailla (sama setti koko ajan).
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 14.03.2009 11:29
Kirjoittaja wossikka
Ensimmäiset renkaat oli 40 mm tarvikerenkaista viilatut (länsirenkaat) ~25 000 km (1985-99).
Mitäköhän rakkinetta se timo999 purkaa kun on noin pienet männänrattaat? Pappatunturi?
Kuis se rojetti eestyy?
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 14.03.2009 16:21
Kirjoittaja timo999
Nyt meni joo pojan ja oman mopon mitat sekaisin. Orastava dementia...
Tuosta pojan Derbin remontista minä sen kimmokkeen sainkin.
Ne tarvikerenkaat mistä viilasin renkaat oli 80mm. Eli arvaatte kait, että lopputuotos oli hienosti sanottuna "elliptinen". Viimeisen ylikoon mäntiin en saanut 80-luvulla neukkurenkaita mistään.
Remontti etenee pikkuhiljaa purkaen. Toissailtana kylvin bensassa... kuka se meni tankkaamaan tankin täyteen syksyllä :twisted: . Sitten kun tankkia irroittelin ja tuhrasin sen tasausletkun kanssa niin arvaahan tuon miten käy!
Kaippa tuohonkin ongelmaan on joku keksinyt ratkaisun :?
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 21.03.2009 20:26
Kirjoittaja timo999
Nhonni...
Kone on irti ja pöydällä.
Pöntöt irrotin ja ei siellä nyt mitään hirveitä välyksiä ollut, mutta laitetaan nyt kuitenkin sisäkalut uusiksi kun kerran kone on irti.
Pari kysymystä asiaan liittyen.
Onko olemassa koneistamoa, jossa saisi kaikki oheiset tehtyä:
Sylinterinkannet:
Tekisi ja laittaisi kansiin pronssi ohjurit. Yksi seeti rengas pitäisi ainakin myös vaihtaa. (Seinäjoki?)
Kampura:
Kampuran kiertokangille uudet laakerit alalenkkeihin ja liu'ut yläpäihin.
Sylinterit:
Mäntien välyksien hoonaus (menee männät ja sylinterit uusiksi)
Re: NYT SE SITTEN ALKAA (remontti)
Lähetetty: 15.04.2009 21:41
Kirjoittaja timo999
Purku edennyt venäläisellä työtahdilla ja nyt on vihdoin masiina paloina.
Suurin yllätys löytyi yllättävästi nokka-akselista; vasemman pöntön molemat nokat olivat pari millä kuluneet nokasta (seuraaja tehnyt komiat urat).
Oikean puolen nokat olivat n. 1,5mm alhaalla. Ilmeisesti kulumat on itse aiheutettuja, koska laitoin aikoinaan jäykemmät venttiilijouset kansiin.
Venäläisiä (CCCP) laakereita olen jaksanut ihailla, klappi yllättävän vähäistä. Koneessa on ollut suurimman ajan shell 20W-50.
Kehittelin aikani kuluksi varsin yksinkertaisen ulosvetäjän, jolla saa helposti kytkinlimpun ja takakannen irrotettua. Laitan kuvan siitä jos onnistun opettelemaan kuvankäsittelyä.
Nyt pitäisi aloittaa kauppalistan teko ja mennä "kauppaan".
Wappuparaati taitaa jäädä väliin tältä vuodelta :?